11:09 / E Martë, 19 Maj 2020 / indeksADMonline

”Volkswagen” rifillon prodhimin në Argjentinë

”Volkswagen” po rifillon prodhimin në vendin e tij të dytë në Argjentinë, deklaroi kompania e njohur gjermane e prodhimit të makinave.

”Punëtorët duhet të mbajnë maska ​​dhe të mbajnë një distancë prej 1,5 metrash nga njëri-tjetri”, theksoi kompania.

Kompania theksoi se kishte përvojë pozitive me këto masa në vendin tjetër argjentinas në Kordoba, ku prodhimi rifilloi në fund të prillit.

”Volkswagen” kishte mbyllur operacionet e tij në Argjentinë dhe në shumë vende të tjera për shkak të rregullave për të penguar përhapjen e koronavirusit të ri.

Në Meksikë, shtëpi e një prej operacioneve më të mëdha të ”Volkswagen”-it në rajonin e Amerikës Latine, makinat së shpejti do të jenë në gjendje të godasin përsëri linjat e prodhimit.

Qeveria meksikane njoftoi se prodhimi i automobilave dhe pjesëve të automjeteve do të shtohej në listën e industrive thelbësore.

Në Gjermani, ”Volkswagen” filloi vetëm operacionet për të mbyllur disa prej tyre për shkak të një rënie të shitjeve gjatë krizës.