16:47 / E Shtunë, 28 Janar 2023 / MSH

Von der Leyen: Ukraina ka mbështetjen e pakushtëzuar të BE-së

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë një javë para se të mbahet samiti BE-Ukrainë se Kievi do të ketë mbështetjen e pakushtëzuar nga blloku.

“Ne qëndrojmë në krah të Ukrainës pa asnjë nëse dhe por”, tha von der Leyen, shkruan Aljazeera.

“Ukraina po lufton për vlerat tona të përbashkëta, po lufton për respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe për parimet e demokracisë dhe kjo është arsyeja pse Ukraina duhet ta fitojë këtë luftë”, tha ajo.