13:59 / E Hënë, 06 Korrik 2020

Vritet shefi i Inteligjencës së Forcave Ajrore, në Sirinë Lindore

Kreu i Inteligjencës së Forcave Ajrore, përgjegjës për rajonin lindor të Sirisë, gjeneralbrigade Jihad Zaal, së bashku me një numër të mekanizmave të tij të sigurisë, u vra të shtunën natën. Atentati ndodhi në rrethana misterioze.

Burimet lokale thanë se qendra e guvernatorit Deir ez-Zor, dëshmoi një trazirë të madhe të sigurisë pas mbërritjes së trupit të Zaalit në spitalin e qytetit, midis gjykimit nga një pjesë e regjimit.

Të njëjtat burime sugjerojnë se një avion i paidentifikuar mund të ketë qenë prapa vrasjes së Zaalit, pasi dy avionë të paidentifikuar po fluturonin në hapësirën ajrore të Deir ez-Zor kur ndodhi atentati.

Sipas burimeve, Zaali është nga rajoni Kuneitra dhe ka lidhje me rojat revolucionare iraniane. Në vitin 2011, ai mori presidencën e Inteligjencës së Forcave Ajrore Lindore të Sirisë, pasi më parë ishte kreu i degës Daraa, më 2011./Indeksonline/

Mos i humb