11:01 / E Diele, 09 Shtator 2018 / indeksADMonline

Vuçiq për bllokadën: Shqiptarët po vuajnë njejtë sikurse ne më herët

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuqiq ka folur sot në Mitrovicë për bllokimin e rrugëve që të qojnë në fshatin Banjë të Skenderajt nga ana e veteranëve të UÇK-së.

Ai tha se gjërat duhet të adresohen me fjalë dhe jo armë.

“Unë jam i angazhuar fuqimisht në ruajtjen e paqes dhe të institucioneve dhe popullit të Kosovës dhe Metohisë “, ka thënë Vuçiq në Mitrovicë, pas lajmit se disa qindra veteranë bllokuar rrugën në rrugën e vizitës së sotme të tij në Kosovë.

Vuçiq shprehu bindjen se serbët në Kosovë e  kanë kuptuar se si po lufton për ta.

Ai tha se duhet t’iu tregojnë të gjithë se janë më të pjekur se kurrë ndërkohë që tregoi se është i njoftuar për rrugën e bllokuar.

“Mendoj se kjo bllokadë është e mjaftueshme, por kur ju kaloni ato ekskavatorëve dhe kamionë, atëherë mund të kaloni këtë të dytë”, ka thënë Vuçiq, transmeton B92.

Sipas Vuçiq  kjo tregon se ata vuajnë nga e njëjta sëmundje që vet serbët kanë  vuajtur më herët, dhe shprehu shpresën se do të jenë në gjendje që  me kohë të vet shërohen.

“Unë kurrë nuk kam qenë i hipnotizuar nga urrejtja ndaj dikujt, mendjemadh dhe arrogant. Mendojnë se në baze te simboleve mund të na fyejnë ,e kanë mashtruar veten keq “, tha Vuçiq.

Ai ka thënë se është edhe më i vendosur për të ruajtur paqen dhe institucionet serbe dhe popullin serb në Kosovë.

Presidenti serb do të vazhdojë të luftojë pavarësisht nga shumë gjëra të këqija në lidhje dhe politikën serbe.