22:32 / E Shtunë, 13 Janar 2018 / indeksADMonline

“Vukovar – Vukovar” , brohoritjet e kroatëve kundër himnit serb në Kroaci [Video]

Ndeshja e shumë pritur Koraci vs. Serbi e vlefshme për Kampionatin Evropian të Hendbollit, e cila u zhvillua në Kroaci, gjatë intonimit të himnit serb tifozët kroatë brohoritnin “Vukovar, Vukovar”.

Gjatë luftës në vitet e 90-ta në Kroaci, serbët kishin kryer krime të tmerrshme ndaj kroatëve në qytetin e Vukovarit,  dhe me mijra kroat ishin dëbuar nga qyteti.

Kjo ishte arsyeja pse sot kroatët e fërshëlluanë himnin serb dhe duke brohoritur “Vukovar, Vukovar”.

Ndeshja përfundoi me fitore të Kroacisë.