20:36 / E Diele, 15 Prill 2018 / indeksADMonline

Zbulohet pse disa tumore janA� mA� vdekjeprurA�se se sa tA� tjerA�t

ShkencA�tarA�t kanA� zbuluar arsyen pse disa kancer janA� mA� vdekjeprurA�s se sa tA� tjerA�t.

Duke studiuar ndryshimet gjenetike tA� kancerit tA� veshkave, ata kanA� gjetur se disa tumore janA� a�?tA� lindura keqa�?, derisa tA� tjerA�t kanA� njA� rrezik mA� tA� vogA�l pA�r ta��u pA�rhapur dhe mund tA� mos kA�rkohet trajtim.

Tumoret a�?e lindura keqa�? kanA� mutacione tA� vazhdueshme dhe mund tA� pA�rhapen, derisa format beninje tA� sA�mundjes rriten ngadalA� dhe nuk ka nevojA� pA�r intervenim, tregon njA� studim i Cancer Research tA� BritanisA� sA� Madhe.

Harpal Kumar, shef ekzekutiv i Cancer Research, thotA� se ky studim mund tA� ndihmojA� nA� hapjen e rrugA�s pA�r trajtimin e kancerit nA� tA� ardhmen.

Temat: