22:12 / E Shtunë, 04 Maj 2019 / indeksADMonline

Zbulohet varri i lashtë 2500 vjet në Egjipt

Një varr që daton 2,500 vjet është zbuluar në Egjipt, që përmban një statujë gëlqerore të një prej familjeve të pronarëve.

Zbulimi, u bë afër kompleksit piramidal në Giza, arri daton nga dinastia e pestë dhe zyrtarët shpresojnë se kjo mund të ndihmojë përpjekjet e vendit për të ringjallur industrinë e turizmit.

Numri i vizitorëve u godit rëndë nga sulmet terroriste dhe trazirat politike pas kryengritjes së vitit 2011.

Sekretari i Përgjithshëm i Egjiptit i Këshillit të Lartë të Antikiteteve, Dr Mostafa Waziri, tha se varri i përkiste dy burra.

Dr Waziri tha se burri i parë ishte me emrin Behnui-Ka dhe kishte shtatë tituj, duke përfshirë atë të priftit, gjyqtarit dhe priftit të pastrimit të Chefrenit.

I dyti ishte i Nwi dhe kishte pesë tituj, duke përfshirë shefin e shtetit të madh, mbikëqyrësit e vendbanimeve të reja dhe pastruesin e Mbretit Khafre, tha Dr Waziri.

Arti më i rëndësishëm i zbuluar në këtë zbulim ishte një statujë prej guri gëlqeror i pronarit të varrit, gruas së tij dhe djalit të tij./Indeksonline/