14:54 / E Diele, 14 Prill 2024 / Gj. Sh

Zelensky dënon sulmimin e Izraelit nga Irani

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke bërë thirrje për përpjekje për të parandaluar një përshkallëzim të mëtejshëm në konfliktin në Lindjen e Mesme.

Kështu u shpreh presidenti në një postim në X..

Zelensky tha se veprimet e e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh.

“Veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh, dhe bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve në përhapjen e terrorit duhet të përballet me një përgjigje të vendosur dhe të bashkuar nga bota,” shkroi ai në platformën e mediave sociale X.