17:26 / E Enjte, 11 Gusht 2022 / MSH

Zjarri përfshin parkun kombëtar të Portugalisë qendrore

Një zjarr ka shpërthyer në parkun natyror “Serra da Estrela”, një rajon malor në Portugalinë qendrore që bën pjesë në Unesco.

Më shumë se një mijë zjarrfikës u mobilizuan të mërkurën në përpjekje për të kontrolluar zjarrin që ka përfshirë rajonin prej disa ditësh, shkruan Euronews.

Zjarri shpërtheu të shtunën në komunën e Covilha dhe tashmë ka shkatërruar të paktën 3,000 hektarë pyje.