23:39 / E Mërkurë, 01 Korrik 2020

Zvicër/ Klubet e natës, vatrat e infeksionit me COVID-19

Një shpërthim i rasteve të reja në klubet e natës nëpër Zvicër kanë hedhur dyshime të mëdha nëse ishte vendim i duhur, rikthimi i jetës së natës.

Autoritetet e kantonit të Cyrihut kanë njoftuar se shumë raste me COVID-19 ishin identifikuar në bare dhe klube të natës në të gjithë kantonin ditëve të fundit .

Të dielën, autoritetet zvicerane njoftuan mbylljen e përkohshme të klubit ‘Flamingo’ të Cyrihut, pasi nga ky klub dolën pozitiv disa persona dhe u kërkua që të karantinoren 300 të tjerë.

Të mërkurën u raportua për shpërthime të tjerat infeksionit në bare dhe klube të natës. Personat që morën pjesë në “Klazen Plaza” të Cyrihut më 26 qershor mund të jenë raste kontakti të një personi të infektuar me COVID-19.

Të pranishmëve në Terminus në Olten, Solothurn  u është kërkuar të karantinës pasi u konfirmua një rast i koronavirusit, raportojnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Dy shpërthime të reja u zbuluan edhe në Cyrih dhe në kantonin fqinj Aargau.

Drejtoresha e shëndetit në Cyrih, Natalie Rickli (SVP) paralajmëroi se nëse klubet e natës nuk respektojnë rregullat, do të mbyllen.

Numri i infeksioneve të zbuluara rishtazi në Zvicër, ka qenë në rritje ditët e fundit.

Mos i humb