20:48 / E Enjte, 08 Dhjetor 2022 / MSH

Zvicra njeh pensionet e shqiptarëve, përfitojnë 3 mijë persona

Parlamenti zviceran ka miratuar këtë të enjte me 129 vota pro dhe 52 kundër marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë.

Nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth 3 mijë shqiptarë që jetojnë në Zvicër.

Marrëveshja e firmosur në Tiranë më 18 shkurt 2022 nga ministri i Brendshëm i Zvicrës, iu paraqit Parlamentit në gusht të këtij viti. Pritet që edhe parlamenti italian të miratojë marrëveshjen mes dy vendeve.- Advertisement –

Kjo është konfirmuar gjatë takimit që kryeministrja italiane Meloni zhvilloi me kryeministrin Rama më 6 dhjetor në Tiranë./euronews/