08:46 / E Martë, 02 Korrik 2019 / indeksADMonline

Zvicra përfshihet nga një epidemi e madhe e gripit

Një epidemi e madhe e gripit ka përfshirë Zvicrën. I ashtëquajtur gripi i verës, në Zvicër shumë qytetarë ia kanë mësyer qendrave mjekësore dhe barnatoreve pas komplikimeve shëndetësore që kanë patur.

“Është hera e parë që kam përjetuar temperaturën 36 gradë jashtë dhe -39 gradë në shtrat nga ethet” ka thënë një qytetare për 20 Minuten.

Mjekët thonë se të prekurit nga grip kanë dhimbje në fyt, dhimbje në vesh dhe rrjedhje të hundëve.

Mjekët këshillojnë që të rregullohet temperatura në dhomë gjumi pa ajër të kondicionuar./Indeksonline/