23:18 / E Diele, 22 Prill 2018 / indeksADMonline

Zyrtare: Mohamed Salah shpallet futbollisti i vitit nA� PremierligA�

Sulmuesi i Liverpool Mohamed Salah A�shtA� votuar lojtari mA� i mirA� i vitit nA� Premier League pA�r sezonin 2017/18.

Salah ka marrA� A�mimin e 45-tA� tA� edicionit qA� zhvillohet njA� herA� nA� vit dhe ceremonia A�shtA� zhvilluar nA� Grosvenor House tA� LondrA�s. Ai ka siguruar mA� shumA� vota nga homologA�t e tij.

A�mimi votohet nga lojtarA�t e 92 ekipeve profesionale tA� AnglisA�.

Ai ka mposhtur konkurrencA�n e David Silva, Kevin De Bruyne dhe Leroy Sane tA� Manchester City, Harry Kane tA� Tottenham dhe David de Gea qA� luan me Manchester United.

MegjithA�se De Bruyne ka luajtur njA� sezon madhA�shtor, duke fituar Premier League me QytetarA�t, ai nuk arriti tA� mposhtte Salah pA�r A�mimin mA� prestigjioz vendas.

Faraoni ka shkA�lqyer nA� vitin e tij tA� parA� te Liverpool duke shA�nuar 31 gola nA� kampionat, njA� rekord qA� mund tA� thyhet duke parA� qA� janA� edhe katA�r ndeshje pA�r ta��u luajtur.