22:55 / E Diele, 19 Gusht 2018 / indeksADMonline

​Amerikanët prezantojnë zbulimin më të ri për makinat sportive [Video]

Nëse ke makinë sportive dhe pas çdo gare të duhet të ndërrosh gomat, atëherë disa djem nga Amerika kanë gjetur zgjidhjen ideale për ty.

Ata kanë zbuluar se po të mbushësh gomën me ujë në vend të ajrit, gomat do t’i rezistojnë fërkimit me asfaltin më shumë se ata normale.Ne kemi zbuluar se nëse i mbushë gomat me ujë në vend të ajrit, ata qëndrojnë shumë më shumë kur xhiron gomat, transmeton IndeksOnline.

Sipas tyre, uji e mbanë poshtë temperaturën e gomës duke bërë që goma të mos shkrihet kur xhiron gomat. Por, edhe pse gomat zgjasin më shumë kur mbushen me ujë, kjo metodë nuk del të jetë shumë efikase për shkak se pesha e ujit bën që harxhimet e karburnatit të rriten gjatë ngasjes normale. Për të demoluar gomat e mbushur me ujë, këtyre djemve iu deshtë më shumë se 30 minuta , ndërsa një gomë normale nuk do të zgjaste më shumë se 10 minuta.