18:39 / E Mërkurë, 25 Mars 2020 / indeksADMonline

​Spanja kalon Kinën me numrin e të vdekurve nga koronavirusi

Me 3,434 vdekje, Spanja ka tejkaluar Kinën nga numri i vdekjeve dhe aktualisht është vendi i dytë në botë pas Italisë, njoftoi sot ministria e Shëndetësisë së Spanjës.

Në Kinë, 3,287 njerëz vdiqën nga virusi Covid-19, dhe 6.820 në Itali, sipas gazetës El Pais.

Në vetëm 24 orë, 738 njerëz vdiqën në Spanjë, me 27 për qind rritje nga dje, dhe gjithsej 47.610 njerëz u infektuan.

Qeveria spanjolle shpreson që deri në fund të javës, efektet e izolimit do të fillojnë të japin rezultate, dhe këtë pasdite Kongresi duhet të vendosë nëse do të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme deri më 11 prill.

Të fundit nga KORONAVIRUS

Të fundit