12:38 / E Diele, 28 Tetor 2018 / indeksADMonline

10 motivet për të vizituar Shqipërinë në 2019

”Kjo shënon fundin e udhëtimit tim dymujor europian dhe gjithçka që mund të them është se Shqipëria nuk është një destinacion turistik shumë i popullarizuar në krahasim me vendet e tjera evropiane, kështu që nuk prisja shumë.

Përveç planit madhështor të vendit, arsyeja pse zgjodha Shqipërinë është për t’u çlodhur pakëz”, shkruan twomonkeystravelgroup.com.

”Unë absolutisht e kam dashur Shqipërinë dhe  do të kthehem një ditë! Tani për tani, unë do t’ju jap 10 arsyet pse Shqipëria duhet të jetë në listën tuaj të preferuar të kësaj 2019”.

1) Është një destinacion aktiv, pasi kur udhëton shumë në qytetet evropiane, do të vijë në një pikë që ju do të ndjeheni sikur gjithçka është e njëjtë. Arkitektura e bukur, kështjella të mëdha, ushqim të mirë, kisha shekullore, kafene dhe restorante, dhe sigurisht mijëra turistë Shqipëria është një vend i mahnitshëm për të bërë diçka të ndryshme në Europë. Ju mund të shkoni për të bërë rafting, not, vela, ecje dhe gjithçka! Është një vend krejtësisht i mirë për të marrë një pushim nga qyteti.

2) Është historike! – Qyteti i Beratit është një qytet i trashëgimisë botërore të UNESCO-s që nga viti 2018 dhe nuk është e vështirë të kuptohet pse. Përzierja e harmonise që mbizotëron. Shkova në Berat, ku kemi filluar vizitën nga lagjja Mangalem, më pas te pazari i vjetër afër lumit. Më pas shkuam në kalanë e shekullit IV para Krishtit në majë të kodrës me pamje nga lumi Osumi. Ky qytet është kaq i bukur. Galeria e Onufrit duhet të jetë një vizitë e nevojshme!

Qyteti i lashtë i Durrësit është gjithashtu shumë interesant dhe më pak se një orë nga Tirana. Në qytet ju do të shihni rrënojat e qytetit të vjetër, banjot romake, qendrën e e qytetit, amfiteatrin, muret bizantine, kullat veneciane dhe një muze arkeologjik me një ekran panoramik të zbulimeve dhe planifikimit urban të qytetit.

3) Kanë plazhe  të bukura. Nëse ju doni për të notuar, të ndjeheni rërën në mes të këmbëve tuaja ose të gjitha më lart, mund t’i merrni kudo që ju mund të gjendeni në Shqipëri. Më të famshme janë plazhi Dhërmiut, i  Livadhit , Himarës, Plazhi i Pulebardhës në Sarandë dhe plazhi në Borsh.

4) Është e lirë në krahasim me vendet e tjera evropiane – Ne të gjithë e dimë se Europa është e shtrenjtë, por Shqipëria është shumë më e lirë krahasuar me vendet e tjera evropiane. Sa për i përket menusë, një vakt i plotë në një restorant të lirë është 4,78 euro, një birrë 1,20 euro dhe një biletë për një transport lokal me 0,32 euro. Gjithçka që thuhet këtu mund të jetë dy herë ose tri herë më pak se në pjesë të tjera të Europës.

5) Është ende e paprekur krahasuar me vendet e tjera në Ballkan.  Ky vend është ende i paprekur. Ju do të shihni mijëra turistë si ju që vizitojnë muzetë dhe  do të relaksoheni nga plazhi, nuk do t’u shtohen tarifat e tepruara kudo ju shkoni dhe mbi të gjitha, ju do të merrni shansin të përjetoni gjërat siç janë.

6) Vendasit janë shumë miqësor dhe të këndshëm, mes të gjitha vendeve që kam vizituar në Europë, më pëlqen që njerëzit janë më të ngrohtë dhe të sinqertë. Ndryshe nga njerëzit në disa vende europiane të cilët japin një buzëqeshje si një valë e shpejtë. Ndonjëherë, ata madje të të thonë ‘’përshëndetje’’  dhe fillojnë të bisedojnë. Ky është vendi që unë ndihem më ‘’i mirëpritur’’ në Evropë, me të vërtetë!

7) Kuzhina e tyre lokale meriton një vëzhgim dhe këtë gjë e kam përjetuar në Shqipëri. Kam shijuar mishin dhe peshkun më të mirë dhe përbërësit më të freskët.

Ju duhet të provoni speca të mbushura, spinaq, byrek dhe verë shtëpie në Fishtë afër Lezhës, ku ju mund të shijoni disa ushqime të jashtëzakonshme tradicionale shqiptare përgatitur në mënyrë moderne.

8) Bujqësia është mjeshtëria e tyre – Vegjetarianë dhe ushqimorë, gëzohuni! Shqipëria është shtëpia e perimeve më të freskëta në Europë thjesht sepse është gjëja e tyre. Unë ju thashë për dashurinë në kafshatën e parë që unë kam përjetuar këtu dhe u largova nga kuzhina. Domate, qepë dhe hudhra dhe vetëm kjo e mori ushqimin në një nivel krejtësisht të ndryshëm. Çka më tepër nëse shtojnë xhenxhefil, patate dhe sallatë marule?

9) Është e sigurt – Personalisht, kurrë nuk kam pasur ndonjë përvojë të keqe me njerëzit këtu në Shqipëri. U ndjeva e sigurt kudo që shkuam dhe vendasit kanë qenë me të vërtetë simpatikë! Krahasuar me vendet e tjera europiane ku hajdutët e çantave janë gjithmonë në lëvizje, Shqipëria ka vetëm disa raste të kësaj natyre.

10) Është e lehtë për të shkuar në vende të tjera nga këtu. Përveç aeroportit ”Nënë Tereza” ata gjithashtu ndajnë kufirin me Malin e Zi, Kosovën, Maqedoninë dhe Greqinë. Këto vende janë lehtësisht të arritshme me makinë, autobus ose tren