16:38 / E Diele, 15 Prill 2018

33-vjeA�ari i pA�rlot tA� gjithA�: Dua tA� falenderoj babain qA� mA� A�oi nA� burg

NjA� 33-vjeA�ar nga Peqini ka falA�nderuar tA� atin publikisht, pasi ai kishte qenA� pA�rgjegjA�s qA� i riu tA� futej nA� burg. Mund t’ju duket deklaratA� e A�uditshme por nA� fakt nuk A�shtA� aspak.

Kjo pasi Rigelsi ka rrA�fyer se ka qenA� i alkoolizuar dhe si pasojA� ka dhunuar tA� atin. Ai ka treguar se prej njA� muaji nuk e ka prekur fare alkoolin, tA� cilin e kishte pirA� qA� kur ishte 14 vjeA�.

PavarA�sisht se u bA� baba i dy fA�mijA�ve, Rigelsi thotA� se nuk hoqi dot dorA� nga vesi i tij, aq sa ushtroi dhunA� ndaj tA� atit, Ibrahimit.

Pas njA� denoncimi qA� i bA�ri vA�llai, Rigelsin e arrestojnA� dhe e dA�nojnA� me 9 muaj heqje lirie nA� burgun e RrogozhinA�s. Izolimi nA� burg e bA�ri Rigelsin tA� reflektonte thellA� pA�r atA� qA� kishte bA�rA� pA�r gjithA� kA�to vite.

E ndihmoi tA� largohej nga vesi, tA� kuptonte cila A�shtA� shoqA�ria qA� i duhej e tA� forconte lidhjet shpirtA�rore me familjen e tij.

Ai tregoi: Dy javA�t e para e kam patur shumA� tA� vA�shtirA� sepse mendoja se mA� braktisA�n por fatmirA�sisht jo. GjatA� kohA�s qA� isha nA� burg babi nuk erdhi tA� mA� takonte asnjA�herA�. Pasi dola dhe shkova nA� shtA�pi mA� hodhi duart nA� qafA� dhe mA� tha a�?hajt se ia��a dolea�?.

UnA� nuk i kA�rkova falje babait sepse e kisha vendosur qA� kA�tA� ta��ia kA�rkoja publikisht. Dikur rrija me shoqA�rinA� deri nA� dy tA� natA�s. GjatA� kohA�s qA� isha nA� burg nuk erdhi asnjA� tA� mA� takonte, e as kur dola.

“Por kjo veA�se e ka forcuar Rigelsin sepse gjatA� kohA�s kur ishte nA� izolim nuk ka konsumuar pA�r asnjA� ditA� alkool. Pas lirimit thotA� se ka pirA� njA� ose dy birra dhe prej 30 ditA�sh ka hequr dorA� pA�rfundimisht nga A�do lloj alkooli. Pas vuajtjes sA� dA�nimit kjo temA� A�shtA� rralluar nA� familjen e Rigelsit por shqetA�simi qA�ndron, sidomos tek babai i tij Ibrahimi A�shtA� emocionuar sA� tepA�rmi kur Rigelsi i ka kA�rkuar ndjesA� qA� ka vA�nA� dorA� mbi tA� dhe e ka falA�nderuar qA� e ka A�uar nA� burg. Ka qenA� e vA�shtirA� pA�r babain tA� kujtojA� episode tA� dhimbshme nA� familjen e tyre por nuk e ka fshehur gA�zimin nga fakti qA� ai tashmA� po rehabilitohet nga ai ves i keq. Nga ana e tij Rigelsi ka zbuluar atA� qA� gjithA� kA�to vite e kishte injoruar, familjen, tA� cilA�n e ka krahasuar me a�?mjaltin mA� tA� A�mbA�la�?.