22:35 / E Martë, 07 Prill 2020

50 transferimet më të mëdha në histori të Premierligës

Premier League ka qenë shtëpia e disa prej yjeve më të mëdhenj në botë.

Shumica e klubeve krenohen me aftësinë për të rritur talent botërorë, por në realitet, shumë kanë blerë lojtarë me emër nga diku tjetër, shkruan Indeksonline.

Por kush janë transferimet më të mëdha në historinë e Premierligës?

ESPN janë përpjekur t’i përgjigjen kësaj pyetjeje, duke renditur 50 kryesorët.

50) Darren Anderton | Tottenham (nënshkruar nga Portsmouth për 2.4 milion £, 1992)

49) Wilfried Zaha | Crystal Palace (nënshkruar nga Man Utd për 4 milionë euro 2015)

48) Teddy Sheringham | Tottenham (nënshkruar nga Nottingham Forest për 3.17 milionë 1992)

47) Paolo Di Canio | West Ham (nënshkruar nga Sheffield për 2.3 milionë euro 1998)

46) Luka Modric | Tottenham Hotspur (nënshkruar nga Dinamo Zagreb për 20 milionë euro 2008)

45) Lucas Radebe | Leeds United (nënshkruar nga Kaizer Chiefs për 400,000 euro dhe kartonin e Phil Masinga, 1994)

44) Sadio Mane | Liverpool (nënshkruar nga Southampton për 42 milionë 2016)

43) Robin van Persie | Arsenal (nënshkruar nga Feyenoord për 4.6 milionë euro 2004)

42) N’Golo Kante | Leicester City (nënshkruar nga Caen për 9 milionë euro 2015)

41) Diego Costa | Chelsea (nënshkruar nga Atletico Madrid për 39 milionë euro, 2014)

40) Raheem Sterling | Manchester City (nënshkruar nga Liverpool për 65 milionë euro, 2016)

39) Freddie Ljungberg | Arsenali (nënshkruar nga Halmstad për 4.6 milionë euro 1998)

38) Xabi Alonso | Liverpool (nënshkruar nga Real Sociedad për 16 milionë euro 2004)

37) Claude Makelele | Chelsea (nënshkruar nga Real Madrid për 20 milionë euro 2003)

36) Juninho | Middlesbrough (nënshkruar nga Sao Paulo për 5.6 milionë euro, 1995)

35) Yaya Toure | Manchester City (nënshkruar nga Barcelona për 30 milionë euro, 2010)

34) Andy Cole | Manchester United (nënshkruar nga Newcastle për 10 milionë euro dhe Keith Gillespie, 1995)

33) Jay-Jay Okocha | Bolton (nënshkruar nga Paris Saint-Germain me një transferim të lirë, 2002)

32) Ole Gunnar Solskjaer | Manchester United (nënshkruar nga Molde për 2.6 milionë euro, 1996)

31) Kevin De Bruyne | Manchester City (nënshkruar nga Wolfsburg për 77 milionë euro, 2015)

30) Ashley Cole | Chelsea (nënshkruar nga Arsenali për 7 milionë dhe William Gallas, 2006)

29) Fernandinho | Manchester City (nënshkruar nga Shakhtar për 40 milionë euro, 2013)

28) Pablo Zabaleta | Manchester City (nënshkruar nga Espanyol për 9 milionë euro, 2008)

27) Robert Pires | Arsenal (nënshkruar nga Marseja për 10 milionë euro, 2000)

26) Alan Shearer | Newcastle (nënshkruar nga Blackburn për 21.4 milionë euro 1996)

25) Philippe Coutinho | Liverpool (nënshkruar nga Interi për 11.7 milion £, 2013)

24) Petr Cech | Chelsea (nënshkruar nga Rennes për 14 milionë euro, 2004)

23) Ruud van Nistelrooy | Manchester United (nënshkruar nga PSV për 29 milionë euro 2001)

22) Michael Carrick | Manchester United (nënshkruar nga Spurs për 28 milionë euro 2006)

21) Nemanja Vidic | Manchester United (nënshkruar nga Spartak Moska për 10.7 milionë euro, 2006)

20) Virgil van Dijk | Liverpool (nënshkruar nga Southampton për 86 milionë euro 2018)

19) Gianfranco Zola | Chelsea (nënshkruar nga Parma për 6.3 milionë euro 1997)

18) Luis Suarez | Liverpool (nënshkruar nga Ajax për 27 milionë euro 2011)

17) Mohamed Salah | Liverpool (nënshkruar nga Roma për 43 milionë euro 2017)

16) Gareth Bale | Tottenham (nënshkruar nga Southampton për 15 milionë euro 2007)

15) Vincent Kompany | Manchester City (nënshkruar nga Hamburg për 8.7 milionë euro 2008)

14) Alan Shearer | Blackburn Rovers (nënshkruar nga Southampton për 4.64 milionë euro 1992)

13) David Silva | Manchester City (nënshkruar nga Valencia për 30 milionë euro 2010)

12) Dennis Bergkamp | Arsenal (nënshkruar nga Inter Milan për 11.45 milionë euro 1995)

11) Rio Ferdinand | Manchester United (nënshkruar nga Leeds United për 47 milionë euro 2002)

10) Didier Drogba | Chelsea (nënshkruar nga Marseille për 40 milionë euro 2004)

9) Roy Keane | Manchester United (nënshkruar nga Nottingham Forest për 8.7 milionë euro 1993)

8) Cristiano Ronaldo | Manchester United (nënshkruar nga Sporting Lisbonës për 20 milionë euro 2003)

7) Wayne Rooney | Manchester United (nënshkruar nga Everton për 37.7 milionë euro 2004)

6) Eric Cantona | Manchester United (nënshkruar nga Leeds United për 1.8 milionë euro 1992)

5) Eden Hazard | Chelsea (nënshkruar nga Lille për 35.6 milionë euro 2012)

4) Sergio Aguero | Manchester City (nënshkruar nga Atletico Madrid për 40.7 milionë euro 2011)

3) Patrick Vieira | Arsenal (nënshkruar nga AC Milan për 5.44 milionë euro 1996)

2) Frank Lampard | Chelsea (nënshkruar nga West Ham United për 16.3 milionë euro 2001)

1) Thierry Henry | Arsenal (nënshkruar nga Juventus për 16.4 milionë euro 1999)