11:29 / E Premte, 12 Tetor 2018

Aeroporti i Dubait fillon të përdorë teknologjinë biometrike

Aeroporti i Dubait sigurisht është njëri nga më të ngarkuarit në botë.

Kontrollimi i pasaportave tashmë është pakëz më ndryshe në këtë aeroport pasi që kanë filluar të përdorin një teknologji të re, transmeton Indeksonline.

Teknologjia e re që përdoret është teknologjia biometrike për kontrollimin e pasaportave. Tashmë kontrolli i pasaportave nuk do të bëhet nga njeriu por nga kjo teknologji.

Verifikimi i pasaportave tashmë do ta zgjatë vetëm 15 sekonda. Kjo teknologji për momentin është vetëm “Business Class” dhe “First Class”. /Indeksonline/

Temat: