11:13 / E Shtunë, 29 Shtator 2018 / indeksADMonline

Afër 400 të vdekur dhe 540 të lënduar nga cunami në Indonezi

Të paktën, 384 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e cunamit që ka goditur Indonezinë ditën e djeshme.

Mediat indoneziane dhe agjencia nacionale e katastrofave, ka dal sot me njoftimin që gati 400 njerëz kanë vdekur në Palu City, që është në ishullin indonezian, Saluwsi. Kurse të lënduar figurojnë rreth 540 persona.

Shumë prej tyre, sipas kësaj agjencie u vra nga vala e gjatë 18 metërshe teksa po kalonin kohë në plazh në këtë fshat turistik.

Dëmet materiale po ashtu po konsiderohen të jenë shumë të mëdha, ku janë shkatërruar shtëpi, qendra tregtare dhe hotele. Po ashtu, me qindra njerëz tashmë kanë mbetur në mes të rrugës dhe po flenë në qiell të hapur./Indeksonline/

People walk amid the debris of falling buildings including the ruins of a shop on the beach after a tsunami hit in PaluThe National Disaster Mitigation Agency warned early on of reports showing that 'victims died in the rubble of a collapsed building'Medical team members help patients outside an Indonesian hospital after an earthquake and a tsunami hit Palu and sent locals fleeing their homes

Temat: