75 Mall Live Search
21:57 / E Enjte, 26 Prill 2018 / indeksADMonline

Agjencitë hapësinore synojnë të marrin gurë nga Marsi (Foto)

Agjencitë hapësinore amerikane dhe ato evropiane po ‘zvarriten’ drejt një misioni të përbashkët për të sjellë përsëri mostra të shkëmbinjve nga Marsi.

Nasa dhe Esa kanë nënshkruar një marrëveshje që mund të çojë në “udhëtimin e parë” në një planet tjetër, njofton BBC, transmeton Indeksonline.

Njoftimi erdhi pas një si një takimi në Berlin, ku diskutuan qëllimet e shkencës dhe mundësinë e një misioni në Mars ‘Sample Return’ (MSR).

Kjo do t’i lejonte shkencëtarët t’i përgjigjen pyetjeve kyçe rreth historisë së Martianëve.

Këto pyetje përfshijnë nëse Planeti i Kuq kishte jetë ndonjëherë. /Indeksonline/

Temat: