23:00 / E Premte, 13 Prill 2018 / indeksADMonline

Menduan se ishte vetA�m njA� krater, shkencA�tarA�t befasohen nga zbulimi i ri nA� Mars (Foto)

ShkencA�tarA�t kanA� zbuluar prova tA� supervullkanit nA� sipA�rfaqen e Marsit. Deri tani, ekipet nga NASA dhe Instituti i Shkencave Planetare mendonin se ishte njA� krater i madh rrethues nA� planetin e kuq qA� A�shkaktua nga njA� ndikim nA� tA� kaluarA�n e largA�t.

Por imazhet e reja dhe tA� dhA�nat topografike sugjerojnA� se ishte nA� tA� vA�rtetA� a�?eshtrata�? e njA� shpA�rthimi tA� madh.

TA� dhA�nat vijnA� nga njA� sA�rA� anijesh qA� aktualisht janA� duke orbitur planetin, duke pA�rfshirA� NASA-n Mars Odisea, Mars Global Surveyor dhe Mars Space Reconnaissance Orbiter, si dhe orbiterin Mars Express tA� AgjencisA� HapA�sinore Evropiane. /Indeksonline/