15:25 / E Mërkurë, 23 Tetor 2019 / indeksADMonline

Ajo kurrë nuk u plak: Si 20-vjeçare kishte dhëmbë qumështi

Brooke Megan Greenberg u lind më 8 janar 1993 me prerje cezariane në muajin e tetë të shtatzënisë, pasi u zbulua se ishte nënpeshë në barkun e nënës.

Në lindje, ajo ishte me peshë 1.8 kg dhe kishte një zhvendosje të ijëve që bëri që këmbët të rrotulloheshin drejt shpatullave. Kjo u korrigjua me operim dhe përveç peshës më të ulët – ajo dukej si një e porsalindur krejtësisht e shëndetshme.

Ajo ishte e treta nga katër fëmijët në një familje në të cilën ata ishin të gjithë në mënyrë të përsosur të shëndetshme, kështu që nuk e kishin idenë se do të goditeshin nga një gjendje që jo vetëm i hutoi ata, por edhe mjekët.

Në moshën njëvjeçare, ajo po zhvillohej normalisht, por zhvillimi i saj u ndal këtu, jo vetëm fizikisht por edhe mendërisht, dhe mjekët vlerësuan se ajo mbeti e “bllokuar” në moshën mendore të njëvjeçari.

Megjithëse familja vazhdimisht shpresonte se vajza e tyre do të arrinte me bashkëmoshatarët e saj, ata ishin patjetër të sigurt se diçka nuk shkonte kur ata patën një vajzë tjetër që kapërceu Brooke në gjithçka, nga zvarritja deri tek ecja dhe biseda.

Në gjashtë vitet e para të saj, ajo pësoi një seri urgjencash mjekësore të pashpjegueshme nga të cilat shërohej. Ajo kishte shtatë ulcera të stomakut si dhe një sulm që më vonë u klasifikua si sulm në tru që nuk la pasoja.

Në moshën pesëvjeçare, mjekët zbuluan ekzistencën e një mase jo specifike në tru, të cilën ata e diagnostikuan si një tumor, për shkak të të cilit ajo flinte plot 14 ditë dhe net. Edhe pse kishin frikë se ishte në gjendje kome, mjekët zbuluan se ishte vetëm një gjumë i thellë, dhe kur ajo u zgjua, për habinë e tyre, nuk kishte masë në trurin e saj.

“Burimi i sëmundjes së saj ka qenë një mister për të gjithë ne, dhe për aq sa kemi spekuluar, ne kurrë nuk jemi afruar me të vërtetën”, tha pediatri i saj, Lawrence Pakula.

“Pse nuk plaket? A është ajo burimi i rinisë, vetëm thonjtë dhe flokët e saj rriten?, tha babai i saj Howard.

Mjekët u hutuan dhe thjesht supozuan se ai kishte një mutacion gjenetik që ndaloi rritjen. Gjatë një interviste në emisionin Talkie Katie, ai deklaroi se ndaloi së rrituri midis moshës katër dhe pesë vjeç, dhe tërhoqi shumë vëmendjen e mediave, dhe TLC filmoi dokumentarin “Ngrirja në kohë”.

Gjatë viteve në vazhdim, familja vizitoi specialistë dhe ekspertë të shumtë në kërkim të një shpjegimi, por pa asnjë përfitim, nuk kishte asnjë provë për sindromat gjenetike ose anomalitë kromozonale dhe bota nuk kishte parë kurrë një rast si ajo. Në tetë vjeç, ajo peshonte vetëm 6 kilogramë.

 “Mjekët akoma më thoshin që ajo do të rritet. Shkuam te një nutricionist, një endokrinolog dhe të gjithë për të cilët na thanë të shkonim. Brooke mori hormonin e rritjes, por gjithçka pa efekt, ajo nuk u rrit aspak”, kujton nëna e saj.

Pasi nuk arritën të administronin hormonin e rritjes, mjekët pranuan se ata nuk e dinin se për çfarë bëhej fjalë dhe e quajtën atë një gjendje – Sindroma X.

Ata vizituan gjithashtu Qendrën Mjekësore Johns Hopkins aty pranë dhe madje edhe Mount Sinai në Nju Jork dhe kur gjenetikët  sekuencuan ADN-në e saj, zbuluan se gjenet e lidhura me plakjen e parakohshme ishin normale, ndryshe nga versionet e mutuara në pacientët me sindromën Werner dhe Progeria.

Ajo që ishte edhe më e çuditshme – masat e saja trupore  u shkurtuan me shpejtësi normale, si te njerëzit e shëndetshëm.

Por ndërsa truri i saj ishte i pazhvilluar, ajo vazhdimisht komunikonte përmes gjesteve dhe megjithëse njohu tingujt, nuk mund të fliste, transmeton KosovaPress.

Në moshën 16-vjeç, Brook kishte kockat e një 10-vjeçari, dhëmbë qumështi si një 3-vjeçar, dhe trurin e një 1-vjeçari. Ajo ende dukej si një fëmijë – me 76 cm dhe 7,3 kilogramë.

Përkundër mjekëve, Brooke jetoi 20 vjet dhe vdiq më 24 tetor 2013. Gjatë kësaj kohe ajo ishte shpesh e sëmurë rëndë dhe ishte në prag të jetës dhe vdekjes. Shkaku i vdekjes, megjithëse nuk është vërtetuar plotësisht, është një referencë për problemet kongjenitale të mushkërive.

Përkundër faktit që Brooke Greenberg u shfaq vazhdimisht në televizion, dhe gazetat dhe revistat ishin vazhdimisht të interesuara për historinë dhe zhvillimin e saj, prindërit e saj e lejuan atë të ketë një jetë normale të një fëmije.