16:39 / E Enjte, 29 Mars 2018

Apple lëshoi versionin e ri IOS, ja ndryshimet që do të pësoj iPhone

Apple është gati të lëshoj versionin më të fundit të softuerit të saj për iPhone dhe iPad. Thashethemet sugjerojnë se gjiganti i teknologjisë do të lëshojë sistemin operativ nesër për të përkuar me një ngjarje që pritet të zbulojë iPad-in e ri.

Një nga karakteristikat kryesore lidhet me një polemikë të Apple. Versioni i ri i iOS do t’ju lejojë të fikni një tipar polemik ‘mbytës’ i cili ngadalëson telefonat më të vjetër.

Gjiganti teknologjik tha se azhurnimi i tij përfshin një mënyrë të re për të treguar nivelin e baterisë dhe për të rekomanduar nëse një bateri duhet të ndërrohet, transmeton Indeksonline.

Ky funksion i ri ndjek pranimin e Apple që ngadalëson iPhonet më të vjetër për të mbrojtur baterinë e vjetër.

Ju do të jeni në gjendje të fikni funksionin e menaxhimit të energjisë që ‘menaxhon në mënyrë dinamike performancën maksimale për të parandaluar shukjet e papritura.

Gjithashtu përmban një sërë Animoji të ri dhe një ndryshim në Mesazhet.

Programi gjithashtu do të prezantojë katër Animoji të reja: Një luan, një ari, një dragon dhe një kafkë.

Realiteti i shtuar është dhënë një shtysë me një përditësim të ARKit që lejon përdoruesit të njohin dhe vendosin objekte virtuale në sipërfaqet vertikale si muret dhe dyert dhe mund të mapojnë më saktë sipërfaqet e formës së parregullt si tavolina rrethore ‘.

Gjithashtu do të jeni në gjendje të mbani shënime nga mjeku juaj ose spitali në aplikacionin e përditësuar të Shëndetit.

Përditësimi gjithashtu do të shfaqë video muzikore në muzikën e Apple dhe gjithashtu përmban ndryshime në lajme me një funksion të përmirësuar ‘Top Stories’. Ofron mbështetje për ‘Advanced Mobile Location’, i cili automatikisht transmeton vendndodhjen tuaj të tanishme sa herë që bëni një thirrje për shërbimet emergjente.

Softueri do të lëshohet në pranverë dhe mund të shkarkohet falas nga kushdo që zotëron një iPhone 5S dhe versionet me te reja, si dhe të gjitha modelet e iPad Air dhe iPad Pro, brezi i 5-të iPad, iPad mini 2 dhe më vonë dhe brezi i 6-të i iPod touch. /Indeksonline/

Temat: