16:48 / E Mërkurë, 21 Shkurt 2024 / Gj. Sh

Arteta: Ëndërroj fitimin e Ligës së Kampionëve në ”Wembley”

Trajneri i Arsenalit, Mikael Artet ka thënë se ëndrron ta fitojë Ligën e Kampionëve, pikërisht në stadiumin ”Wembley”.

Këtë deklartaë e bëri para ndeshjes së parë të 1/16 së finales, ndaj Portos, shkruan IndeksOnline.

“Do të ishte e pabesueshme të kisha atë ndjenjë për të ngritur atë kupë në Londër më 1 qershor. Është atje, është në mendjet tona dhe është një ëndërr, por janë shumë gjëra që duhet t’i fitoni të drejtën përpara kësaj, dhe nesër do të kemi një pengesë të madhe përpara nesh.

“Është fantastike që kemi fituar të drejtën të jemi këtu. U bënë shtatë vjet që nuk jemi në këtë tavolinë për këtë lloj ndeshjeje dhe 14 vjet që nuk kemi mundur të shkojmë në fazën tjetër.

Kjo është sfida, kjo është ajo që na pret dhe ne jemi vërtet të ngazëllyer për ta përballuar atë dhe për ta arritur atë me besim të plotë.

Është e vërtetë që nuk kemi përvojë, ky është realiteti – 95 për qind e lojtarëve nuk kanë luajtur në këtë kompeticion para këtij sezoni.

Ata nuk kanë luajtur kurrë në 16-shen e fundit, unë nuk kam luajtur si trajner, por kemi kaq shumë entuziazëm dhe energji gjithashtu, dhe gatishmëri me një pikë për të dëshmuar se jemi mjaftueshëm të mirë dhe duam të jemi atje.”, shtoi Arteta./IndeksOnline/