07:28 / E Martë, 17 Prill 2018

Assad thotA� se raketat amerikane s`i shkaktuan dA�me, imazhet satelitore dA�shmojnA� tA� kundA�rtA�n (Foto)

Imazhet e reja satelitore tregojnA� se si sulmet ajrore tA� SHBA-ve, BritanisA� dhe FrancA�s kanA� shkatA�rruar qendrat kA�rkimore ku zhvilloheshin dhe prodhoheshin armA�t kimike a�� duke mos pA�suar as edhe mA� tA� voglin dA�mtim objektet tjera qA� ishin tA� ndA�rtuara pA�rreth saj, qA� raportohet tA� jenA� tA� civilA�ve.
KA�to imazhe tregojnA� precizitetin e 76 raketave, amerikane, britanike dhe franceze qA� goditA�n qendrA�n kA�rkimore Barzah nA� veri tA� qytetit Damask

Barzah ishte njA� nga tri qendrat kryesore ku zhvilloheshin armA� kimike, dhe pA�r kA�tA� arsye ishin koordinuar sulmet ajrore kundA�r regjimit tA� Bashar al-Assadit, i cili javA� mA� parA� kishte mbytur 75 civilA� mA� kA�to armA� kimike.

VetA�m brenda dy minutave nA� total janA� shkrepur 105 raketa, pasi presidenti amerikan Donald Trump u pA�rkrah nga kryeministrja britanike Theresay May dhe presidenti francez Emmanuel Macron.

Forcat ajrore britanike kanA� shkrepur nga aeroplanA�t luftarakA� vetA�m tetA� raketa, derisa ata francezA� 12. NdA�rsa luftanija franceze ka shkrepur edhe tri raketa gjigante drejt SirisA�, kurse marina mbretA�rore britanike nuk ka gjuajtur as edhe njA�.

Por, A�shtA� interesant se si autoritetet e SirisA� pretendojnA� se nuk kanA� pA�suar dA�me nga sulmet ajrore, edhe pse imazhet e reja satelitore dA�shmojnA� krejt tA� kundA�rtA�n.