23:02 / E Premte, 15 Mars 2019

Asteroidi rrotullohet më shpejt se zakonisht, shkencëtarët nuk janë të sigurt pse

Një shkëmb i largët në hapësirë, i quajtur Bennu, po rrotullohet më shpejt. Kjo do të bëjë që  periudha e saj e rrotullimit po bëhet më e shkurtër për rreth një sekondë çdo 100 vjet, arsyen e të cilës shkencëtaret janë ende duke u përpjekur ta gjejnë, transmeton Indeksonline.

NASA është duke e vëzhguar asteroidin për të parë edhe evolucionin e objekteve të tjera të ngjashme dhe kërcënimin e tyre potencial për Tokën.

Shkencëtarët përdorën të dhëna të mbledhura gjatë misionit OSIRIS-REx, përpara mbërritjes së hetimit, për të llogaritur nëse norma e rotacionit të Bennu-s po përshpejtohet me kalimin e kohës.

Bennu është 70 milion milje (110 milion km) larg Tokës. Ndërsa lëviz nëpër hapësirë në rreth 63,000 milje në orë (101,000 km në orë), gjithashtu rrotullohet, duke plotësuar një rotacion të plotë çdo 4.3 orë. /Indeksonline/