06:20 / E Enjte, 05 Tetor 2017 / indeksADMonline

Bërnabiq: Jo pasaporta të Kosovës për shqiptarët në Luginë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë në Këshillin për minoritete se nuk është folur për atë që shqiptarët nga jugu i Serbisë (Lugina e Preshevës), mund të pajisen me pasaporta e shtetësi të Kosovës, sepse, siç ka thënë, kjo ide nuk është në përputhje me Kushtetutën e Serbisë

“Nuk kemi biseduar dhe nuk do të bisedojmë për këtë çështje sepse kjo s’është temë bisede”, ka thënë Bërnabiq.

“Kjo temë i përket mekanizmave institucionalë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë e kjo nuk është assesi në përputhje me Kushtetutën dhe me ligje. Kështu nuk është e hapur fare debat për këtë “, citon b92 të ketë thënë Bërnabiq.