20:42 / E Enjte, 11 Janar 2018 / indeksADMonline

Stefanoviç: Për Kosovën këtë vit do të arrihet marrëveshja, por pa ulëse ne OKB! (Video)

Ish-kryenegociatori serb për Kosovën, Borko Stefanoviç, shprehet optimist se këtë vit do të arrihet një marrëveshje përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit. Problemi i vetëm sipas tij është anëtarësimi me të drejta të plota i Kosovës në OKB.

Borko Stefanoviç tani është në opozitë me lëvizjen e tij majtiste. Ish-kryenegociatori serb për Kosovën beson se këtë vit do të arrihet një marrëveshje obligative mes Serbisë dhe Kosovës. Problemet e shumta zgjidhen me një marrëveshje përfundimtare, por për Serbinë problem kryesor e sheh kërkesën e Kosovës për një ulëse në OKB.

“Kjo është fusha ku thyhen heshtat. Në këtë pikë do të ketë më së shumti problem, pasi kjo për Serbinë dhe opinionin këtu është e papranueshme. Serbia në këtë rast do të duhej ta lejonte që Kosova të bëhet pjesë e OKB-së dhe vetë Vuçiç do të duhej t’ia sqaronte edhe Putinit në Moskë edhe Xi Jinping në Pekin, por edhe Qipros dhe Spanjës që kjo është në rregull për Beogradin, që është kulmi i nënçmimit”.

Në Serbi tensionet rreth Kosovës u ngritën pas sulmeve në adresë të presidentit serb nga kisha. Edhe pushteti i shkuar edhe ai tani thonë se Kosovës, pavarësinë nuk do t’ia njohin. Por, Stefanoviç thotë se problemet e shumta në raundet e dështuara tani nuk ekzistojnë. Por mitet dhe simbolet në Ballkan janë të rëndësishme. Askush në Serbi, thotë Stefanoviç, nuk do ta mbijetonte politikisht njohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Duke mos dashur të heqim dorë në vështrimin tonë për statusin, në atë kohë, ne kemi nisur një dialog për çështje jetësore. Kanë qenë më shumë të dështuara se sa të suksesshme, por ne kemi arritur të bisedojmë normal, pasi deri në atë kohë, qëndrimi ka qenë se Kosova nuk ekziston, njerëzit atje nuk ekzistojnë, politikanët nuk ekzistojnë dhe shumica janë terroristë. Ne kemi arritur të hapim një faqe normale. Serbia megjithatë kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës”.