16:49 / E Diele, 28 Janar 2018 / indeksADMonline

Cilët janë më të mirë në shtrat? Burrat më të trashë apo ata më të dobët?

Një studim i ri nga Universiteti Erciyes në Turqi ka bërë hulumtimin mbi seksin.

Ata kanë hulumtuar nëse seksi është më i mirë me burrat më të plotë se sa ata më të dobët?

Kështu, sipas tyre meshkujt me stomak më të madh janë më të qëndrueshëm në shtrat, transmeton Indeksonline.

Duke krahasuar indeksin e tyre të masës trupore (BMI) me aktivitetin seksual, ata kanë dalë me rezultate të mahnitshme që përgjigjet në pyetjen nëse burrat muskular ose të trashë janë më të mirë në shtrat. Pra, sipas tyre ata që kanë një BMI më të lartë përballojnë një mesatare prej 73 minuta në shtrat, ndërsa ata me peshë normale apo nën mesatare, përballojnë vetëm rreth dy minuta.

Pse ndodh kjo?

Ekspertët shpjegojnë se yndyra në zonën e stomakut ka një nivel më të lartë të estrogjenit dhe për këtë arsye merr më shumë kohë për të provuar një orgazëm.

Në të kundërtën, njerëzit të cilët ushtrojnë rregullisht dhe gjithashtu kanë nivele të ulëta të estrogjenit, shpesh kanë probleme me ejakulim të parakohshëm./Indeksonline/