12:53 / E Premte, 05 Janar 2018 / indeksADMonline

Çmenduria e Hitlerit, arma që u përdor nga gjermanet gjatë tërheqjes nga Rusia (Video)

Kjo pajisje efikase u përdor nga trupat gjermane në Bashkimin Sovjetik, duke shkatërruar hekurudhën gjatë një tërheqje të organizuar. Një plug hekurudhor ose Schwellenpflug është një mjet hekurudhor i cili mbështet një “plug” jashtëzakonisht të fortë, në formë fiksuese.

Adolf Hitler ishte padyshim diktatori më ambicioz që nga Napoleoni, pak më ambicioz në disa raste dhe patjetër më i pamëshirshëm, transmeton Indeksonline.

Rusët kishin vëzhguar me kujdes oratorin austriak që ngrihej në statusin e Fuhrerit të vetëshpallur të popullit gjerman dhe nuk ishin kurrë plotësisht të pamatur nga Adolfi i paparashikueshëm.

Nënvlerësimi i elasticitetit rus dhe tejpërcaktimi i fuqisë ushtarake të ushtrisë gjermane, Hitleri vendosi të merrte ‘kokën e demit’ dhe u përball me pasojat e zymta.

Pas disa sukseseve të para, të cilat ishin shumë të shkurtra, rusët luftuan dhe nuk ngurronin të japin jetën në miliona për të mbrojtur territorin e tyre nga pushtimi i nazistëve.

Kur gjermanët u detyruan të bënin tërheqjen nga rajonet që ata fillimisht morën nga rusët me tokë të papritur dhe sulme ajrore, nazistët morën kohën për të siguruar që infrastruktura që po largoheshin u shkatërruan në nivelin e nëntë. Urat u hodhën në erë dhe linjat hekurudhore u zhdukën me një mjetë posaçërisht, të quajtur ‘Schwellenpflug’.

Kjo makinë e madhe vicioze u përdor nga trupat gjermane për të çrrënjosur linjat hekurudhore gjatë një tërheqje të organizuar nga rajonet e pushtuara. Schwellenpflug ishte një lloj i një karroce që kishte një plug të madh manovrues që dilte nga ana e pasme. Ajo u ndërtua nga fabrika e Krupp-it në vitin 1942. Ajo kërkoi vetëm gjashtë deri në tetë minuta për të vënë ‘Schwellenpflug’ në pozitë dhe një ekip prej dhjetë personash vepronin në makinë.

(Përkthyer dhe përshtatur nga Indeksonline)