13:01 / E Hënë, 24 Shtator 2018 / indeksADMonline

Coutinho flet për krahasimet që i bëhen më Iniestan

Lojtari i Barcelonës Philippe Coutinho ka hedhur poshtë krahasimet me Andres Iniesta duke thënë se ai dëshiron të jetë vetvetja.

Braziliani kaloi nga Anfield për në Camp Nou në janar, dhe pas një sezoni të suksesshëm me katalonasit, ai është shpallur si një zëvendësim afatgjatë për Iniesta, i cili kaloi në Japoni gjatë verës.

Coutinho ka zënë hapësirën e lirë nga Iniesta në anën e majtë të mesfushës së Barcelonës, por lojtari ka kundërshtuar çdo krahasim me fituesin e Kupës së Botës.

“Andres ishte një gjeni, kështu që nuk më pëlqen krahasimet mes nesh”, u tha gazetarëve Coutinho, siç u përmend nga AS.

“Më vete, unë dua të jem vetvetja dhe të vazhdoj të përmirësohem sa më shumë që mundem, për të fituar sa më shumë trofe të jetë e mundur”.

“Unë kam nevojë të vazhdoj të punoj shumë në çdo aspekt të lojës dhe shfaqjeve të mia, të jem në gjendje të përshtatem dhe të vazhdoj të kaloj mes një roli dhe duke luajtur nga e majta”, ka thënë braziliani.

Photo by Alex Caparros/Getty Images

Coutinho shtoi se krahasimet me Iniestan janë të pasakta, sepse legjenda spanjolle nuk kishte për të punuar në lojën e tij.

“Kjo është arsyeja pse unë nuk mund të krahasohet me Andres Iniesta, ai ishte një mjeshtër i lojës dhe nuk kishte për të punuar më asgjë, ai ishte në kulm”.

“Unë duhet të përpiqem dhe të kontribuoj me më shumë gola, të japim më shumë asistime dhe të përshtatemi me atë që trajneri dëshiron që unë të bëj”, përfundoi Coutinho. /IndeksOnline/