15:25 / E Diele, 08 Korrik 2018 / indeksADMonline

Dielli ndihmon në jetën seksuale

Kush nuk e do kalimin e kohës në diell? Vetëm një orë në diell është e mjaftueshme për të ngrohur gjërat në dhomën e gjumit për burrat dhe gratë. Kjo është e gjitha deri në një gjë të vogël të quajtur Vitamina D, e quajtur shpesh vitamina seksuale, që marrim nga ekspozimi i diellit.

Disa studime kanë lidhur vitaminën D, ose mungesën e saj, ndaj ndryshimeve në makinën tuaj seksuale.

Aly Dilks, një eksperte e shëndetit seksual në Klinikën e Shëndetit të Grave, tha për The Sun Online: “Ne dimë që njerëzit mund të vuajnë nga çrregullimi afektiv sezonal (SAD) në dimër, kështu që dielli është shumë i rëndësishëm për mirëqenien tonë. Sa i përket kimikateve që stimulon, testosteroni është ai që është më përgjegjës për seksin tonë dhe studimet tregojnë se dielli është një faktor i madh në prodhimin e tij.

Një mungesë e vitaminës D mund të shkaktojë nivele të ulëta të estrogjenit tek gratë, gjë që rezulton në një lëvizje seksuale të ulët. Ajo gjithashtu ka të njëjtin ndikim tek meshkujt, vetëm ata humbin testosteronin.

Estrogjeni është hormon seksi femëror dhe nuk është përgjegjës vetëm për një makinë të lartë seksuale, por gjithashtu ndihmon që muskujt të mbahen në mur vaginale dhe të krijojnë shkarkime.

Pak kohë në diell mund të ndryshojë gjithçka, duke nxitur hormonet seksuale të një gruaje të gatshme për një verë të dashur.

Në burrat, vitamina D mund të rrisë ndjeshëm nivelet e testosteronit.

“Femrat prodhojnë testosterone në vezoret e tyre (mjaft të vogla) ndërsa burrat prodhojnë në testet e tyre kështu që ka më shumë aftësi për një rritje në lëvizjen e seksit, shkruan syri.net. Sasi të vogla gjithashtu mund të prodhohen në gjëndrat e veshkave kështu që duke u nxehtë dhe i djersitur është sigurisht një tregues.