08:33 / E Enjte, 31 Maj 2018 / indeksADMonline

Disa mënyra për të humbur peshë pa dietë të rreptë

A e dini se keni nevojë për një orë dhe 40 minuta të  ecjes së shpejtë për të djegur sasinë e kalorive që gjenden në një çokollatë? Sigurisht që nuk është kaq e lehtë për të marrë gjërat nën kontroll dhe të filloni të humbni peshë, veçanërisht nëse nuk dini se ku të filloni, shkruan Bright Side, transmeton Indeksonline.

Më poshtë lexoni disa këshilla të cilat ju ndihmojnë të humbni peshë pa ndonjë dietë të rreptë

  Hani salcat pikante

Shumë pak njerëz e dinë se një tharëse flokësh mund të na ndihmojë të humbim peshën. Gjë është, ngrohja ju bën të djersiteni dhe ju ndihmon të heqni qafe lëngun e panevojshëm në trupin tuaj.

Zgjidhni ngjyrën e pjatës me kujdes

Shkencëtarët nga Universiteti Cornell kanë provuar ju mund te hani më shumë në qoftë se ngjyrat e pjatës dhe ushqimin janë në kontrast.

 Hani kanellën në baza të rregullta

Bëni ndriçimin e dritave dhe fikni muzikën

Bëni stërvitje aerobike

 

 Përpiquni të beni gjumë të mjaftueshëm

Konsumoni më shumë produkte të qumështit

Hani më shumë fasule dhe bishtajore

Hani supë tuaj fillimisht

Kontrolloni temperaturën në dhomën ku kaloni shumë kohë.

luar se edhe temperatura ka rëndësi kur vjen puna te humbja e peshës.

Temat: