23:58 / E Premte, 20 Prill 2018 / indeksADMonline

DJ Avicii kishte probleme shA�ndetA�sore, ngushA�llimet e kolegA�ve tA� tij ju prekin (Foto)

DJ suedez, i njohur ndA�rkombA�tarisht me nofkA�n Avicii, i cili ka bashkA�punuar me MadonnA�n dhe grupin a�?Coldplaya�?, u gjet i pajetA� nA� Oman, njA� ndarje tragjike nA� moshA� shumA� tA� re, vetA�m 28 vjeA�.

Superhitet e tij a�?Wake Me Upa�?, a�?Hey Brothera�? e sA� fundi edhe a�?Lonely Togethera�? me Rita OrA�n, kanA� pushtuar zemrat e shumA� dashamirA�sve tA� muzikA�s elektronike/dance.

Edhe pse pA�rfaqA�suesi i tij amerikan, pA�rmes njA� deklarate pA�r mediet njoftoi me hidhA�rim tA� thellA� pA�r vdekjen e Tim, siA� e kishte emrin e vA�rtetA�, duke shtuar se familja e tij A�shtA� tronditur tej mase e duke kA�rkuar nga tA� gjithA� tA� respektojnA� privatA�sinA� nA� kA�tA� moment tA� vA�shtirA�, asnjA� shkak zyrtar pA�r ndarjen e tij nga jeta nuk u dha.

MegjithatA�, Avicii A�shtA� ndeshur me disa probleme shA�ndetA�sore gjatA� sA� kaluarA�s, teksa thuhet madje se ka hequr fshikA�zA�n e tA�mthit dhe apandesitin nA� vitin 2014. Sipas raportimeve tA� medieve tA� huaja, dyshohet se shkak tA� jetA� bA�rA� konsumi i tepA�rt i alkoolit. PikA�risht pA�r shkak tA� problemeve shA�ndetA�sore, ai njoftoi tA�rheqjen nga turet e tij muzikore nA� vitin 2016.

a�?E di, kam qenA� i bekuar qA� kam mundur tA� udhA�toj anembanA� botA�s pA�r tA� performuar muzikA�n time, por mA� ka mbetur shumA� pak nga jeta e personit real qA� fshihet pas artistit qA� njihni jua�?, do tA� shprehej asokohe Tim Bergling. MegjithatA�, ai u duk se nuk u dorA�zua, teksa iu rikthye sA�rish studios pA�r tA� publikuar njA� tjetA�r kA�ngA�, tA� titulluar a�?EPa�? nA� vitin 2017.

PikA�risht kjo kA�ngA� ishte nominuar pA�r garA�n e a�?Billboard Music Awardsa�?, pA�r albumin elektronik mA� tA� mirA�, vetA�m pak ditA� para vdekjes sA� tij.

ShumA� artistA� tA� tjerA� tA� kA�saj rryme shfrytA�zuan rrjetet sociale pA�r ta��i bA�rA� nderimet Berglingut, pas lajmit pA�r ndarjen e tij nga jeta.

Dua Lipa shkroi nA� Twitter: NjA� lajm i kobshA�m tA� mA�sosh ikjen e Aviciit. ShumA� i ri dhe shumA� shpejt pA�r ta��u ndarA� nga kjo botA�. NgushA�llimet e mia familjes, miqve dhe fansave tA� tij.

Edhe grupi amerikan a�?Imagine Dragonsa�? reagoi me hidhA�rim. a�?Puna sA� bashku me tA� ka qenA� njA� nga momentet mA� tA� mira tA� bashkA�punimit pA�r muaa�?.

A�
a�?Sa��kam fjalA� pA�r ta pA�rshkruar hidhA�rimin qA� po ndiej, tashmA� qA� dA�gjova pA�r vdekjen e Aviciita�?, shkroi DJ Zedd, ndA�rsa kA�ngA�tari Adam Lambert, qA� ka bashkA�punuar me tA� pA�r hitin a�?Lay Me Downa�?, e quajti atA� a�?njA� kompozitor tA� shkA�lqyer me njA� shpirt humana�?.