22:02 / E Shtunë, 07 Prill 2018

Dzeko-Kolarov: Një storie lufte, privimi dhe gjërave që kanë rëndësi në jetë

Luftërat Jugosllave përcaktuan fëmijërinë e Edin Dzeko dhe Aleksandar Kolarov. Larg nga vuajtjet, ata tani janë në qendër të vëmendjes në skuadrën AS Roma.

HISTORIKU

Në 1995, qarku Otoka në Sarajevë ishte një grumbull rrënimesh. Rrënojat dhe hiri mbizotëronin. Vështirë se çdo ndërtesë u kursye nga bomba të shumta që shpërthyen gjatë Luftës së Pavarësisë Boshnjake në metropol, shkruan IndeksOnline.

“Unë qaja shumë kur isha fëmijë, sepse gjithmonë kishte rrezik të vriteshim”, tha Edin Dzeko në një intervistë. Për shkak se sulmuesi i AS Roma u rrit në mes të zonës së luftës dhe jetoi gati tre vjet në lagjen Otoka të Sarajevës, e cila ishte pushtuar në atë kohë nga serbët boshnjakë.

Dzeko ishte gjashtë vjeç kur shpërtheu lufta më 1992, kur pothuajse 100,000 njerëz humbën jetën. Dhe si shumë fëmijë, Edin ishte fanatik i futbollit që nga mosha e hershme dhe përdori çdo minutë të lirë për të luajtur me top me shokët e tij në rrugë – një pasion që madje lufta nuk e ndryshoi shumë. Megjithëse prindërit e tij gjithmonë kishin frikë se mund të ndodhte diçka e tmerrshme, djali i talentuar gjithashtu luante futboll të rregullt në zonën e krizës. Sepse kur topi u rrokulliste nëpër fusha, ai harroi për pak çaste vuajtjet dhe vështirësitë e luftës.

Dzeko: “Nëna ime ma shpëtoi jetën”

Një pasdite, megjithatë, nëna e tij e ndaloi sulmuesin e sotëm të klasit botëror të mos luante me shokë. “Nëna ime e shpëtoi jetën time”, kujton ai më vonë. “Sapo ma ndaloi të luaja me miqtë e mij në lëndinë, dhe vetëm pak minuta më vonë, një granatë ra në këtë lëndinë dhe shumë nga miqtë e mi u vranë”.

Ndërsa shtëpia e familjes u shkatërrua së shpejti, Edin, prindërit dhe motra u larguan nga gjyshërit që jetonin pas vijës së rrethimit në një zonë nën kontrollin boshnjak-republikan. “Frika ishte gjithmonë atje, gjithmonë na duhej të fshiheshim kur kishte sulme dhe bombat dëgjoheshin,” tha Dzeko.

Por edhe jeta e improvizuar e gjyshërve u shoqërua me privime të mëdha për familjen e re në zonën e luftës. Në revistën e klubit të Manchester City, ai dikur fliste hapur për shtetet e atëhershme: “E gjithë familja – ndoshta 15 vetë – u grumbulluam në një banesë prej 35 metra katrorë. Isha ende i ri dhe bërtisja shumë herë. Çdo ditë mund të dëgjoje armë zjarri. ”

Kolarov në shpërthimin e bombës në Beograd

“Ishte një përvojë e tmerrshme për të jetuar në një qytet të rrethuar – por unë nuk kisha asnjë zgjidhje,” sqaroi Dzeko. “Meqë të gjithë e kishim dikë që ishte në ushtri, ne të gjithë po vuanim me ndjenjën që do të humbnim dikë nga familja ose miqtë”. – Një deklaratë që ndoshta do të thuhej nga të gjithë ata që duhej të dëshmonin një luftë të tillë. Gjithashtu Aleksandar Kolarov, i cili tani luan së bashku me Dzeko në AS Roma.

Në vend të jetesës në Sarajevë, Kolarov jetonte në kryeqytetin serb Beograd, ndërsa lufta e Kosovës në vitin 1999 arriti kulmin e saj. Pasi serbët e Kosovës hoqën dorë nga statusi i saj autonom si krahinë, protestat nga kosovarët u përshkallëzuan duke përfunduar në një luftë të tmerrshme që përfundoi me ndërhyrjen e NATO-s.

“Bombat dëgjoheshin çdo ditë për tre muaj,” kujton Kolarov për British Guardian. “Bombat binin pranë shtëpisë sonë, duke i thyer dritaret tona, dhe aty kishte një fushë ajrore ushtarake që shpesh ishte objektivi i sulmeve”, tha Kolarov për kujtimet e tij të fëmijërisë.

Futbolli paralel profesional në futboll

Kolarov ishte 14 vjeç kur konflikti përfundoi – mjaft i rritur për të kujtuar mirë ngjarjet e tmerrshme të luftës në Jugosllavi: “Ditët e para janë ende të frikshme, por çdo ditë është e njëjtë”.

“Si fëmijë, desha vetëm të dilja jashtë dhe të luaja futboll, por nuk munda, sepse qyteti u bombardua”. Kolarov dhe miqtë e tij u orvatën në rrugë për të ndjekur pasionin e tyre të madh. “Ishte e vështirë, luajtëm, por jo në akademi, dhe trajnerët nuk donin të ishin përgjegjës për atë që mund të ndodhte”.

Rreth 20 vjet më vonë, jeta e përditshme e Kolarov dhe Dzeko duket krejtësisht e ndryshme. Larg nga vuajtjet e luftës, pothuajse duket sikur dy profesionistët e futbollit jetonin në një botë paralele që nuk guxonin të ëndërrojnë si fëmijë.

“Sot nuk kam më frikë nga asgjë”

Kështu që ata do të ngrihen të mërkurën mbrëma në ora 18:00 në kostume të mira, nga autobusi i ekipit AS Roma, për të hyrë në tempullin e futbollit Camp Nou. Vendi ku dy fëmijët e luftës takohen në një fazë të madhe, në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në FC Barcelona. Një sfond që do t’i trembte kaq shumë lojtarë – por jo Dzeko dhe Kolarov, të cilët tashmë ishin në ekipet e Manchester City dhe u bënë miq të mirë, edhe pse serbët dhe boshnjakët luftuan në luftërat jugosllave. /IndeksOnline/

Pic04: Team photos of Dzeko playing football for his school, awaiting confirmation on which one is Dzeko.