09:34 / E Shtunë, 01 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

E gjithë jeta e presidentit të ndjerë amerikan përmes fotografive

George Herbert Walker Bush, Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara, vdiq të premten, më 30 nëntor në moshën 94-vjeçare.

Bush, i biri i një senatori amerikan, u bë piloti më i ri i Marinës së SHBA në 1943 dhe fluturoi 58 misione luftarake gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 1966 ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA dhe u emërua ambasador në Kombet e Bashkuara më 1971. Ai gjithashtu shërbeu si drejtor i Inteligjencës Qendrore përpara se të kandidonte për president në vitin 1980, transmeton Indeksonline

Bush shërbeu si nënkryetar i Shteteve të Bashkuara afër Ronald Reagan para se të bëhej President vetë në vitin 1988.

Bush humbi kërkesën e tij për rizgjedhje ndaj Bill Clinton në 1992, por pas presidencës së tij ai vazhdoi të shërbente duke u bashkuar me Clintonin dhe presidentët e tjerë të kaluar për përpjekjet humanitare.

“Ëndrra Amerikane do të thotë t’i japësh të gjithëve, duke u përpjekur për të bërë diçka më të vështirë, dhe pastaj do t’i shtoja kësaj, duke i dhënë diçka mbrapa”, deklaroi Bush në vitin 1995.

Më poshtë, ua sjellim disa foto të jetë së presidentit të ndjerë. /Indeksonline/

Bush është fotografuar me motrën e tij, Mercy, në vitin 1929. Ai lindi më 12 qershor 1924, në Milton të Massachusetts. Babai i tyre, Prescott Bush, ishte një bankier i suksesshëm i Wall Street, i cili u bë senator i SHBA në vitin 1952

Bush ulet në VT-51 Avenger në vitin 1945. Dy vjet më parë, ai u bë piloti më i ri në Marinën e SHBA. Ai fluturoi 58 misionet luftarake në Luftën e Dytë Botërore dhe iu dha tre Medalje Ajrore dhe Kryqi i Shkeljes Flying.

Pas luftës, Bush mori pjesë në Yale University dhe luajti bejsboll nga viti 1945-1948. Ai ishte kapiten i ekipit.

Para se të hyjë në politikë, Bush bëri një shpagim për naftën në Teksas. Ai krijoi Co Zapata në det të hapur dhe paraqiti një epokë të re në industrinë e shpimit

Bush është paraqitur me gruan e tij, Barbara, gjatë fushatës së tij të parë për Kongres. Ai përfaqësoi rrethin e Teksasit nga viti 1967 deri në vitin 1971 dhe u emërua në Komitetin e Mjeteve me shkrim të fuqishëm të taksave
Bush përfaqësoi Shtetet e Bashkuara në Kombet e Bashkuara më 1971. Ai shërbeu si ambasador i SHBA-ve nga ai vit deri në vitin 1973
Bush me anëtarët e familjes së tij në vitin 1971. Ai u takua me gruan e tij në një vallëzim të vendit në vitin 1941 dhe u martuan në vitin 1945. Ata kishin gjashtë fëmijë
Bush shërbeu si ndërlidhësi kryesor në Kinë në vitin 1975. Këtu, Bush përshëndet mirënjohës në Pekin
Bush në dhjetor të vitit 1975: Flet për Inteligjencën Qendrore
Bushët qëndrojnë me kandidatin republikan për president Ronald Reagan dhe bashkëshorten e tij, Nancy, në vitin 1980. Bush humbi me Reaganin në primaret, por u bë shoku i tij drejtues
Bush dhe kryetari i dhomës O’Neill dëgjonin Reaganin teksa dorëzoi fjalimin e tij të dytë të Bashkimit në 1983
Një fotografi e vitit 1986 në Kennebunkport, Maine
Reagan shtrëngon duart me Bushin në vitin 1988. Bush shërbeu si zëvendëspresident i Reagan-it nga viti 1981 deri më 1989, dhe ai do ta pasonte atë si President
Bush paraqet për një fotografi me manjatin e pasurive të paluajtshme dhe tani presidentin aktual Donald Trump gjatë një ngjarjeje të fushatës në vitin 1988
Bush debaton për kandidatin për president demokrat, me Michael Dukakis, në vitin 1988
Bush bashkohet me mbështetësit në Hjuston në nëntor 1988 pasi mësoi se ai kishte mundur Dukakis në zgjedhjet presidenciale
Menjëherë pasi fitoi zgjedhjet, Bush peshkon në Florida
Udhëheqësi sovjetik Mikhail Gorbaçov në Nju Jork me Reaganin dhe Bush – 1988
Bush duke u betuar si Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara më 20 janar 1989. Zonja e Parë Barbara Bush mban Biblën për burrin e saj derisa Shefi i Drejtësisë William Rehnquist administroi betimin
Presidenti Bush dërgon fjalimin e tij të parë të Bashkimit në një sesion të përbashkët të Kongresit më 31 janar 1990.
Bush mban një qese plastike me kokainë të goditur gjatë një fjalimi televiziv rreth drogës në vitin 1989. Javë më vonë u zbulua se agjentët qeveritarë kishin blerë drogën nga një tregtar përpara Shtëpisë së Bardhë për qëllimin e fjalimit të Bush
Bush priti Nelson Mandela, udhëheqësin anti-aparteid të Afrikës së Jugut dhe presidentin e ardhshëm, në Shtëpinë e Bardhë në qershor 1990
Presidenti Bush viziton trupat amerikane në Arabinë Saudite në Ditën e Falënderimeve në vitin 1990. Operacioni Desert Shield ishte një përgjigje e koalicionit ndaj pushtimit të Kuvajtit të Irakut. Ai u bë Desert Storm në janar të vitit 1991, kur koalicioni çliroi Kuvajtin
Bush dhe Colin Powell, kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, flasin në faqe të veçanta në shkurt 1991, ndërsa Shefat e Përbashkët John Sununu, Robert Gates dhe Brent Scowcroft dëgjojnë një bisedë rreth ndalimit të Luftës së Gjirit
Bush, në shtëpinë e tij të pushimit në Kennebunkport, takohet me gjykatësin e Gjykatës së Lartë Clarence Thomas në vitin 1991. Bush gjithashtu emëroi drejtësinë David Souter në 1990
Bush luan golfi me tenistin Andre Agassi në vitin 1991
Bush dhe Gorbaçov gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Moskë në korrik të vitit 1991. Ngjarja përfundoi një samit dy-ditor kushtuar çarmatimit
Nga e majta, Presidentët Bush, Reagan, Jimmy Carter, Gerald Ford dhe Richard Nixon qëndrojnë së bashku në përkushtimin e Bibliotekës të Ronald Reagan në vitin 1991. Kjo ishte hera e parë që pesë presidentë u mblodhën në një vend
Bush dhe nënpresidenti Dan Quayle bashkohen me duart në Konventën Kombëtare Republikane të 1992 në Hjuston. Ata janë bashkuar me gratë e tyre, Marilyn Quayle dhe Barbara Bush
Bush kontrollon orën e tij gjatë një debati presidencial të vitit 1992 me Ross Perot.  Momenti i paharruar u interpretua si Presidenti që ishte jashtë kontaktit
Bush merr një vështrim të fundit rreth Zyrës Ovale me qenin e tij, Ranger, përpara se të lërë Shtëpinë e Bardhë për Bill Clinton
Djali më i madh i Bushit, Xhorxh Walker Bush, u zgjodh President në vitin 2000. Ata u bënë dueti i dytë babai-bir në histori për të mbajtur zyrën (i pari ishte John Adams dhe John Quincy Adams). Të dy Georges përqafojnë këtu disa momente pasi më i riu ishte betuar më 20 janar 2001
Duke festuar ditëlindjen e tij të 80-të në vitin 2004, Bush kryen një nga dy hedhje me parashutë që ai përfundoi me Knights Artë të Ushtrisë
Në vitin 2005, Presidenti Xhorxh W. Bush caktoi babanë e tij dhe Bill Klinton për të udhëhequr përpjekjet për mbledhjen e fondeve për viktimat e uraganit Katrina
Presidenti Barak Obama i paraqet Bushit Medaljen e Lirisë në shkurt të vitit 2011. “Jeta e tij është një testament se shërbimi publik është një thirrje fisnike … Përulësia e tij dhe mirësjellja e tij pasqyrojnë më të mirën e shpirtit amerikan”, tha Obama
Barbara Bush e puth bashkëshortin e saj teksa mbërrijnë për premierën e vitit 2012 të një dokumentari për jetën e tij
Bush mban dorën e gruas së tij në një debat presidencial republikan më 2016. Djali i tyre, ish-guvernatori i Floridës Jeb Bush, ishte midis kandidatëve në debat
Ceremonia Super Bowl në vitin 2017
Presidenti Bush u pranua në një spital në prill të vitit 2017 për një problem akut respirator që shkaktoi pneumoni. Kjo foto e tij dhe djalit të tij George u vendos në Twitter. “Ngritja e madhe e moralit nga një delegacion i nivelit të lartë. Asnjë baba kurrë nuk ka qenë më i bekuar apo më krenar,” shkroi plaku Bush për fotografinë
Pas Bushit, nga e majta, janë Laura Bush, George W. Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Barack Obama, Michelle Obama dhe zonja e tanishme e parë Melania Trump