17:49 / E Mërkurë, 24 Tetor 2018 / indeksADMonline

Edhe dy gara të reja nga FIFA, një Kupë e re e Botës po vjen

Gianni Infantino do të paraqesë dy garat e tij të reja të votimit në Këshillin e FIFA-s të premten.

Presidenti i shtwpisw botwrore tw futbollit do të votojë në planet e tij të diskutueshme për të krijuar dy gara të reja ndërkombëtare në një takim të Këshillit të FIFA të premten në Kigali, Ruanda, raporton Reuters.

Një Këshill i cili premton të jetë i tensionuar pasi klubet dhe ligat evropiane kundërshtojnë fuqimisht atë, shkruan indeksonline.

Propozimi i parë do të ishte krijimi i një mini Kupa Botërore, me tetë ekipe ndërkombëtare, çdo dy vjet, përveç ngjarjes tradicionale.

E dyta do të ndryshonte Kupën e Botës në thellësi.

Veprimtaria vjetore do të mbahet çdo katër vjet dhe do të sjellë së bashku 24 ekipe, nga shtatë e tanishme, edhe pse opsione të tjera duhet t’i paraqiten 36 anëtarëve të Këshillit, duke përfshirë një konkurs vjetor. /IndeksOnline/

Temat: