11:21 / E Shtunë, 14 Prill 2018 / indeksADMonline

Edhe ShqipA�ria mbA�shtet ndA�rhyrjen ushtarake tA� aleatA�ve nA� Siri

Presidenti i ShqipA�risA�, Ilir Meta ka reaguar lidhur me sulmin e SHBA-ve, FrancA�s dhe BritanisA� nA� Siri.

Meta ka shprehur mbA�shtetjen e ndA�rhyrjes ushtarake ndaj arsenalit kimik tA� regjimit kriminal tA� Bashar Al Assad.

a�?MbA�shtesim ndA�rhyrjen ushtarake tA� SHBA, FrancA�s e BritanisA� ndaj arsenalit kimik tA� regjimit kriminal tA� Asadit.A� Jemi nA� krah tA� aleateve tanA� dhe mbA�shtesim vendosmA�rinA� e Presidentit Trump nA� mbrojtje tA� jetA�ve tA� njerA�zve, tA� tA� drejtave tA� njeriut dhe tA� A�do veprimi i cili jo vetA�m ndA�shkon akte barbare por krijon mA� shumA� siguri dhe stabilitet nA� mbarA� botA�na�?, shprehet Meta nA� mesazhin e tij.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca filluan sulmet ushtarake kundA�r qeverisA� sA� presidentit Asad pA�r shkak tA� pA�rdorimit tA� armA�ve kimike nga Siria kundA�r banorA�ve tA� saj.

Sulmi i bashkA�renduar me FrancA�n dhe BritaninA�, shA�non herA�n e dytA� qA� presidenti Trump pA�rdor forcA�n ushtarake kundA�r SirisA�. Presidenti Trump e njoftoi goditjen ushtarake tA� premten nA� mbrA�mje gjatA� njA� fjalimi drejtuar vendit me televizion.

Presidenti tha se sulmet synojnA� ta��i japin fund pA�rdorimit tA� armA�ve kimike nga qeveria e SirisA�.

NdA�rsa kryeministrja e BritanisA� sA� Madhe, Theresa May nA� njA� deklaratA� drejtuar popullit tA� saj tregoi pohoi se e kishte marrA� kA�tA� veprim ushtarak pA�r shkak se konsideron se mbron tA� drejtat kombA�tare tA� BritanikA�ve, ndA�rsa shtoi se nuk kishin asnjA� alternativA� tjetA�r.