19:59 / E Diele, 14 Prill 2019

Egjipti zbulon varrin shumëngjyrësh të dinastisë së pestë

Një një zbulim të madh arkeologjik, Egjipti të shtunën zbuloi varrin e një zyrtari të Dinastisë së Pestë stolisur me relievë të gjallë dhe mbishkrime të ruajtura mirë, transmeton Indeksonline.

Varri i përket një zyrtari të lartë të quajtur Khuwy, i cili besohet të ketë qenë fisnik gjatë dinastisë së pestë, e cila vendosi mbi Egjipt rreth 4300 vjet më parë.

“Varri i Khuwy-t në formë L fillon me një korridor të vogël që shkon poshtë në një paradhomë dhe prej andej një dhomë më të madhe me relievë të pikturuar që përshkruajnë pronarin e varrit të ulur në një tavolinë të ofertave”, tha Mohamed Megahed, kreu i ekipit të gërmimit.

Archaelogists inside the newly discovered tomb of Khuwy, who is believed to have been a nobleman during the Fifth Dynasty, which ruled over Egypt about 4300 years ago

I rrethuar nga dhjetëra ambasadorë, Ministri i Antikiteteve Khaled al-Enani tha se varri u zbulua muajin e kaluar.

Ajo është bërë kryesisht nga tulla të bardha gëlqerore.

Pikturat me zbukurime mbajnë një rrëshirë të gjelbër të veçantë në të gjithë dhe vajra të përdorura në procesin e varrimit, tha ministria.

uri në veri të varrit tregon se dizajni i saj ishte frymëzuar nga projekti arkitektonik i piramidave mbretërore të dinastisë, shtoi deklarata.

Ekipi i gërmimit ka zbuluar disa varre që lidhen me dinastinë e pestë.

Egjipti në vitet e fundit ka kërkuar të nxisë zbulimet arkeologjike në të gjithë vendin në një përpjekje për të ringjallur turizmin që mori një goditje nga trazirat që pasoi kryengritjen e saj në 2011. /Indeksonline/