15:32 / E Premte, 22 Nëntor 2019

EKSKLUZIVE: NISMA-AKR-PD i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, konteston vendimin e Supremes për votat e diasporës

Mijëra pako me fletvotime erdhën në Kosovë nga diaspora pas mbajtjes së zgjedhjeve me 6 tetor.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) kishte marr vendim që të mos pranohen 4 mijë e 639 fletëvotime të diasporës.

Por, pas një ankese që Lëvizja Vetëvendosje bëri në Gjykatën Supreme kundër vendimit të PZAP-së, ato vota u pranuan dhe u futen në rezultatin përfundimtar.

Kundër pranimit të këtyre votave ishin deklaruar edhe zyrtarët e LDK-së dhe PDK-së në KQZ.

Kundër ishte edhe Nisma Socialdemokrate e cila edhe sot po vazhdon betejën që ato vota të përjashtohen nga rezultati përfundimtar.

Indeksonline ka arritur të sigurojë ankesën e koalicionit NISMA-AKR-PD e cila është dorëzuar në Gjykatës Kushtetuese e që konteston vendimin e Supremes.

Ankesa e cila shihet se është mirë e argumentuar, do të trajtohet nga gjyqtarët e kushtetueses por nuk dihet se kur do të merret vendimi.

Më poshtë gjeni ankesën e plotë të koalicionit NISMA-AKR-PD:

Mos i humb