14:57 / E Mërkurë, 31 Tetor 2018 / indeksADMonline

Eksperti i aviacionit zbulon detaje të reja për përplasjen e helikopterit në Leicester

Helikopteri i presidentit të ndjerë të Leicester Cityt ishte duke operuar normalisht disa momente para se të përplasej, ka thënë një ekspert.

Vichai Srivaddhanaprabha dhe katër persona tjerë që ishin në bord ndërruan jetë pas kësaj tragjedie afër stadiumit, ”King Power”, të shtunën.

Top left: Vichai Srivaddhanaprabha, top right: Izabela Roza Lechowicz, bottom left: Kaveporn Punpare, bottom middle: Nursara Suknamai, bottom right: Eric Swaffer

Eksperti i aviacionit, David Learmount tha nga pamjet e publikuara gjatë përplasjes nuk ka pa parë ndonjë problem teknik, transmeton IndeksOnline.

Në ditët e ardhshme, hetuesit e këtij aksidenti fatal priten të dalin me një verdikt final.

”Gjatë ngritjes shihet se nuk ka asgjë jo-normale. Piloti u ngritë vertikalisht derisa ishte mbi lartësinë e stadiumit dhe më pas filloi të kthehej në të djathtë – ku shumë shpejt e humbi kontrollin”.

The Vardys and Alan Birchenall lay wreaths at the memorial

”Sapo bëri një manovër, që dukej sikur e qëllimshme, ai humbi kontrollin”, tha eksperti në fjalë./IndeksOnline/