23:20 / E Hënë, 04 Dhjetor 2023 / Gj. Sh

Erdogan: Netanjahu duhet të gjykohet për krime lufte e gjenocid si Millosheviqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu do të duhej të gjykohej përfundimisht si kriminel lufte për ofensivën e vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës, ndërsa kritikoi vendet perëndimore që mbështesin Izraelin.

Turqia, e cila mbështet një zgjidhje mes dy shteteve për konfliktin e vjetër, ka kritikuar ashpër Izraelin për fushatën e tij në Gaza, e nisur si përgjigje ndaj tërbimit të grupit militant Hamas më 7 tetor. Më shumë se 15,500 njerëz janë vrarë në Izrael sulme ajrore dhe tokësore, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës.

Në një fjalim në një takim të komitetit të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll, Erdogan tha se vendet perëndimore që mbështesin Izraelin po i jepnin atij “mbështetje të pakushtëzuar për të vrarë foshnjat” dhe ishin bashkëpunëtorë në krimet e tij.

“Përtej të qenit kriminel lufte, Netanjahu, i cili është kasapi i Gazës tani, do të gjykohet si kasapi i Gazës, ashtu siç u gjykua Millosheviqi,” tha Erdogan, duke iu referuar ish-presidentit jugosllav Slobodan Millosheviç i cili u gjykua për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në Kosovë e vende tjera të Ballkanit në një gjykatë në Hagë, shkruan Reuters.