13:43 / E Hënë, 03 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Evrodeputetët kërkojnë nga BE-ja, mbushës universal për telefonat e mençur

Evrodeputetët të enjten kërkuan që të miratojnë një mbushës universal për të gjithë telefonat, duke e vendosur një përplasje me Apple i cili e kundërshtoi atë. Në një rezolutë jo detyruese 582 në favor dhe 40 ishin kundër për miratimin e një mbushësi të përbashkët për telefonat mobil dhe pajisjeve tjera, transmeton Indeksonline.

“Shfrytëzimi i tepërt i mbushësve shkakton shpenzime të tepërta dhe bezdi për konsumatorët, po ashtu mbeturina për mjedisin”, thuhet në tekst. Prandaj, ekziston një “nevojë urgjente për veprim rregullator të BE-së”, duke bërë thirrje për masa “deri në korrik të vitit 2020”. Ideja për një mbushës të vetëm u lëshua në vitin 2009 nga Komisioni Evropian dhe u prit me hezitim nga industria e telefonisë celulare që nga fillimi. Numri i llojeve të mbushësve megjithatë ka rënë ndjeshëm në 10 vitet e kaluara, nga 30 në tre sot. Komisioneri Evropian Maros Sefcovic premtoi se Komisioni do të trajtojë çështjen përmes “një kombinimi të opsioneve të politikave përfshirë masat rregullatore”.

Por gjiganti i telefonit celular Apple është kundër idesë së një mbushësi universal. Komisioni i BE-së do të botojë “në ditët e ardhshme” një “studim për të vlerësuar situatën”, tha një zëdhënës. Në Evropë, mbeturinat elektronike në vitin 2016 arritën në 12.3 milionë ton ose 16.6 kg mesatarisht për person. /indeksonline/