16:39 / E Enjte, 29 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Facebook me rregulla të reja për reklamat politike

Facebook i ka ashpërsuar rregullat e saj të reklamimit politik në Britani të Madhe.

Këto rregullat e reja priteshin të hynin në fuqi me shtatë nëntor por për shkak që gazetarët dhe hulumtuesit zbuluan të metat e sistemit nuk arritën të hynin në fuqi, transmeton Indeksonline.

Ndryshimi i rregullave erdhi si pasojë e skandalit me të dhënat “Cambridge Analytica”.

Facebook tash e tutje, personave që dëshirojn të bëjnë reklamë politike, do të ia verifikoj indetitetin, lokacionin dhe ta dijë se kush po paguan për  reklamë. /Indeksonline/