17:19 / E Martë, 06 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Femrat që shtiren në orgazëm, kanë me shumë gjasa të mashtrojnë partnerët

Një studim i ri ka treguar se ekziston një gjasë e madhe që gratë që shtiren në orgazëm gjatë seksit do të mashtrojnë partnerët e tyre.

Një studim i publikuar në revistën Archives of Sexual Behaviour heton sjelljen seksuale të burrave dhe grave heteroseksualë në marrëdhënie, dhe gjeti një lidhje të fortë në mes të numrit të rasteve kur gratë që shtiren gjatë orgazmës dhe sa ka kjo gjasa që ato të mashtrojnë partnerin e tyre. Nëse shtireni se keni orgazëm, atëherë këto femra kanë më shumë gjasa të tradhtojnë partnerin, tregon studimi.

Seksologia Tammy Nelson tha për The Sun se pas eksperiencës së saj, 80 për qind e grave falsifikojnë orgazmën në disa pika – por kjo nuk do të thotë se të gjitha tradhtojnë. Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se gratë që shtiren se kanë orgazme shpesh ndihen të pakënaqura, e cila mund të çojë në ndjekjen e kënaqësisë me dikë tjetër.

Orgazma gënjeshtare është vetëm një simptomë që tregon se diçka nuk është në rregull me lidhjen.

Nelson gjithashtu thotë se shumë gra nuk mund të arrijnë orgazmën vetëm përmes depërtimit.

“Shumica e grave kanë nevojë për stimulim të drejtpërdrejtë të klitorisit 7 deri 45 minuta. Dhe në qoftë se ai nuk ju jep shenja si psherëtima ose ulërima, nuk do ta dini edhe nëse jeni afër”, tha ajo.

Mesazhi është i qartë – a doni një lidhje të fortë, filloni të komunikoni në dhomën e gjumit.