07:30 / E Hënë, 26 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Flini mirë, për të humbur peshë

Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë? Nëse keni thënë dietë dhe stërvitje, jeni në rrugën e duhur. Por, ka një metodë super efektive për djegien e yndyrës, dhe tashmë po e bëni këtë çdo ditë. Në fakt, çelësi i djegies së yndyrës është aq i lehtë sa mund ta bëni në gjumë, po po e lexuat mirë, duke fjetur!

“Një nga gabimet më të mëdha që shumica e njerëzve bëjnë [kur përpiqet të humbasin peshën] është që nuk flejnë mjaftueshëm.” tha për Business Insider Shaën Arent, drejtor i Qendrës për Shëndetin dhe Performancën Njerëzore në Universitetin Rutgers.Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, trupi juaj riparon veten duke liruar hormonet e rritjes gjatë gjumit.

Këto hormone stimulojnë sintezën e muskujve dhe proteinave, si dhe një proces i thyerjes së yndyrës që quhet lipolizë. Studimet tregojnë se vetëm marrja e katër ose pesë orëve të gjumit një natë mund të çojë në obezitet poshtë rrugës.

Zgjidhja? Në mënyrë ideale, duhet të fle shtatë deri në nëntë orë në natë për të mbajtur trupin tuaj të djegur dhjamin gjatë shplodhjes.