08:35 / E Shtunë, 20 Janar 2018 / indeksADMonline

Flokë të gjatë dhe të bukur, ja gjashtë këshilla..

Dëshironi flokët e tuaja të rriten më shpejt, ja 6 hapat që duhet të merrni:

Mos harroni se nuk mund të rritni flokët brenda natës. Fitimi i gjatësisë së re do të marrë kohë. “Flokët në mënyrë natyrale rriten vetëm rreth një të katërtën e madhësisë së tyre – thotë stilisti i famshëm i flokëve Mark Townsend. Gjëja që duhet të bëni përveç kujdesit është to :Praktikoni durimin..

Ironikisht, gërshërët janë miku juaj. Megjithëse prerja e vazhdueshme e flokëve nuk do ti rritë ato më shpejt, kjo praktikë do të mbajë të shëndoshë dhe do të parandalojë ndarjen e majave. Townsend, sugjeron që ti preni flokët nga pak cdo 10 deri në 12 javë për të parandaluar dëmtimin dhe ndarjen e fijeve të flokëve.

Përdorni kondicioner çdo herë bashkë me shampon. “Me kalimin e kohës, nga ngjyrosja dhe drejtimi apo fenirimi i tyre, flokët fillojnë të bëhen më të hollë në fund.” Kondicioneri ndihmon në zëvendësimin e lipideve dhe proteinave brenda boshtit të flokëve dhe në këtë mënyrë flokët tuaj rriten më gjatë dhe të dukeni më të shëndetshëm”, thotë Townsend

Dhe mos përdorni shampo çdo herë që të bëni dush. “Është tronditëse për mua sa gra kalojnë përdorin shampo dhe kondicioner çdo herë që bëjnë dush, që është gjëja më e keqe që mund të bësh për flokët – sidomos kur përpiqesh ti rritesh gjatë, shpjegon Townsend. Ajo do ti dëmtoj dhe do ti bëjë edhe më të ndjeshëm flokët e tuaja pasi që qëllimi i shampos është ti mbajë të pastra.

5.Në fund të çdo dushi lereni ujin e ftohtë të rrjedh mbi flokët tuaja.. “Kjo me të vërtetë ndihmon të rritet dhe ti  mbajë flokët të gjatë dhe shëndetshëm për më shumë kohë”, thotë Townsend. “Uji i ftohtë përcakton shtresën e jashtme të flokëve më lehtë, gjë që ndihmon në parandalimin e humbjes së lagështisë dhe dëmtimin si pasojë e nxehtësisë.

Zbatoni një trajtim me vaj ose maskë çdo javë, përvec larjes trajtimi me mask është njëra nga mënyrat si ti bëni flokët tuaja të shkëlqejnë dhe më të shëndetshme. Çfarë maske vendosni vet por kryesorja të kujdeseni maksimalisht për to./Indeksonline/