07:29 / E Premte, 26 Tetor 2018

Gjendet e fundosur anija më e vjetër në botë

E shtrirë në fund të Detit të Zi për 2,400 vjet, praktikisht e paprekur.

Është anija më e vjetër në botë e gjetur ndonjëherë nga njeriu: një varkë 23 metra e gjatë, e përdorur për tregti dhe fillimisht nga Greqia klasike, e zbuluar nga një ekip arkeologësh të udhëhequr nga Joe Adams britanik si pjesë e një programi emocionues hulumtimi nën det, i quajtur Projekti i Arkeologjisë Detare të Detit të Zi.

Relikja, e vendosur në rreth 2.000 metra nën nivelin e detit – dhe e destinuar për momentin për të qëndruar atje – është plot me pemë, me timon dhe vendqëndrime për vozitësit.

Dhe gjendja e saj e jashtëzakonshme për mënyrën se si është ruajtur, është për shkak të kushteve të mungesës së oksigjenit në atë thellësi detare, si dhe habitatit të veçantë të një pellgu të mbyllur dhe parahistorik siç është Deti i Zi.

 

Temat:
Mos i humb