16:12 / E Premte, 16 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Gjermania e rezervuar për idenë e shkëmbimit të territoreve pas takimit me Vuçiq

Kreu i Komisionit për Çështje Evropiane në Bundestagun Gjerman Gunther Krichbaum, ka deklaruar që Gjermania është më e rezervuar në idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, pas takimit me Aleksander Vuçiq.

Zyrtari gjerman, që njihet si afërt me kancelaren gjermane Angela Merkel, ka thënë se pas takimit me presidentin serb Aleksander Vuçiq, Gjermani është më e rezervuar në këtë problem, transmeton Indeksonline.

“Ky nuk është hap që ofron zgjidhje të plot të këtij problemi por kjo nxitje mund të jetë pjesë e një pakete më të gjerë” u shpreh Krichbaum pas takimit me presidentin serb Vuçiq.

Po ashtu  Gunther u shprehë që Gjermania është e interesuar të normalizoj marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë./Indeksonline/